Article successfully added.
efuturo electricity meter for top-hat rail, MID-calibrated, 1-phase, 3.7 or 7.4 kW
efuturo electricity meter for top-hat rail, MID-calibrated, 1-phase, 3.7 or 7.4 kW
- Article No.: 117.7931
- EAN: 4042146865316
- Promotional price: €54.50 *
Description
- MID-calibrated
- LCD display
- installation on top-hat rail
- pulse output
- for all efuturo wallboxes with 3.7 kW or 7.4 kW output
This electricity meter is suitable for installation in our single-phase efuturo 3.7 kW or 7.4 kW wallboxes. The meter is installed on the top-hat rail in the wallbox and is required to calculate the energy consumption while charging your electric or hybrid vehicle. The MID calibration means that the electricity meter is approved for consumption billing.
Properties
| Accuracy class: | B |
| Calibration: | MID |
| Current: | 0,25 - 5 (40) A |
| Display mode: | LCD |
| Frequency: | 50 |
| LED: | 1 flashing / pulsing |
| Model: | efuturo electricity meter for top-hat rail, MID-calibrated, 1-phase, 3.7 or 7.4 kW |
| Packaging height, mm: | 24 |
| Packaging length, mm: | 109 |
| Packaging width, mm: | 71 |
| Pole type: | 1-phase |
| Power requirement: | 230 V |
| Pulse output: | 1000 pulses/kWh |
| Video link application: | Video |
| Working temperature: | - 25° up to + 55°C |
Viewed