Article successfully added.
UltimateBEAM headlamp with focus 140 lumen
UltimateBEAM headlamp with focus 140 lumen
- Article No.: 550.1238
- EAN: 4042146384404
- Promotional price: €23.00 *
Description
- ideal for very long network independent working
- 3 Watt CREE chip power LED
- luminous flux 140 Lumen
- up to 100 m light range
- zoom from spot to flood light
- with multifunctional-button: 1W / 3W / Blink
- adjustable front and head band for comfort and to stay in place
- lamp can be additionally tilted in 5 click stops
- weatherproof protection IPX3
- 3 hours lamp duration
- includes 3 x AAA 1,5V batteries
Properties
| Battery composition: | Alkali-Mangan (Alkaline) |
| Battery included: | Yes |
| Battery rechargeable: | No |
| Battery type: | AAA |
| Depth in mm: | 65.0 |
| Diameter in mm: | 30,0 |
| Height in mm: | 40 |
| Illumination distnce max.: | 100 |
| Illumination period max: | 3 |
| Light current max.: | 140 |
| Light source: | 3 watt CREE chip power LED |
| Lithium battery included: | No |
| Luminosity of watt: | 3 W |
| Main bulb: | LED |
| No returns allowed: | Yes |
| Norm: | IPX3 |
| Number of batteries required: | 3 |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 55 |
| Packaging length, mm: | 132 |
| Packaging width, mm: | 82 |
| Voltage battery: | 1,5 |
| Weatherproof protection: | IPX3 |
| Weight [g]: | 170 |
| Weight battery [kg]: | 0.011 |
| Weight class battery: | class1 ( up to 15g) |
| Working temperature: | -10° / +45°C |
Viewed