Article successfully added.
performance Profi wheel trolley, 200 kg
performance Profi wheel trolley, 200 kg
- Article No.: 160.1340
- EAN: 4069465009030
- Promotional price: €289.00 *
Description
- steel tubular structure with deep-welded joints
- easy and flexible transport even in small rooms
- for effortless collection and transport of tyres and rims
- For transporting four tyres or wheels with Ø 550 – 750 mm
- made from round pipes, solid weld
- Automatic locking system means there is no need for additional hand or foot control
- 2 large pneumatic tyres
- with improved stability and tilting safety
Properties
| Colour: | black-red |
| Depth T in mm: | 695 |
| Material1: | steel tubes |
| Number of block rolls: | 2 |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 350 |
| Packaging length, mm: | 1400 |
| Packaging width, mm: | 550 |
| Shovel/base dimensions: | Ø 550 - 750 mm |
| Total length L in mm: | 695.0 |
| Type of tire: | air |
| Weight [g]: | 24500 |
| Wheel size fixed rollers: | Ø 250 mm |
| Width B: | 610.0 |
| height H: | 1385.0 |
| max. Bucket dimensions: | Ø 750 mm |
| max. Load capacity kg: | 200.0 |
Viewed