Article successfully added.
Telescopic centre clamp set for internal springs for Audi and Seat, 11 pcs
Telescopic centre clamp set for internal springs for Audi and Seat, 11 pcs
- Article No.: 500.8765
- EAN: 4042146857168
- Promotional price: €402.50 *
Description
- for removal/installation of spiral springs on spring strut and independent multilink suspensions
- safe removal and installation without dismantling the axle
- saves a lot of time
- new, revised version with longer clamping stroke
- suitable cup springs for reliable holding of the spiral spring
- clamps the spring reliably in the middle of the spring
- good positioning thanks to compact form
- overload protection with torsion drive element
- suitable for use on vehicles with very small access bores
- spring holder with special geometry and protective jaws
- in durable plastic storage case
Application range / for: Audi A4 B7 (8E), A4 B8 (8K), A5 (8T), A6 (C7 / 4G), A7 (C7 / 4G), Q5 (8R) and Seat Exeo (3R) with front-wheel drive
Properties
| Application in general: | for removal/installation of spiral springs on spring strut and independent multilink suspensions |
| Drive in inch: | 1/2" |
| Jaw width max in mm: | 220.0 |
| Load capacity in kg: | 1600 |
| Max. torque Nm: | 100 |
| Opening of jaw width in mm: | 110.0 |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 96 |
| Packaging length, mm: | 433 |
| Packaging width, mm: | 369 |
| Parts in the set: | 11 |
| Spring capacity: | 90,0 - 140,0 mm |
| Spring force max.: | 1600 kg |
| Video link application: | Video |
| Weight [g]: | 4900 |
| max. Travel mm: | 124.0 |
Viewed