Article successfully added.
e-performance hydraulic rechargeable battery trolley jack, 2 t
e-performance hydraulic rechargeable battery trolley jack, 2 t
- Article No.: 160.2000
- EAN: 4069465010029
- Promotional price: €599.00 *
Description
- no pumps: lifting and controlled lowering at the touch of a button
- the handle can remain upright when lifting, and saves space
- particularly robust aluminium trolley jack
- shallow depth for comfortable working under the vehicle
- large base for safe standing
- good maneuverability through two oil and acid resistant nylon direct castors
- intergrated screw tray
- lifting plate diameter 95 mm
- ideally suited for daily workshop use
- extremely heavy aluminium construction
- including 4 Ah eMonster rechargeable battery and charger
Properties
| Battery capacity [Ah]: | 4.0 |
| Battery composition: | Lithium (rechargeable) |
| Battery included: | Yes |
| Battery rechargeable: | Yes |
| Battery type: | 18650 |
| Capacity Watt: | 400 Watt |
| Current charge in Ah: | 4,0 |
| Electrical Voltage: | 18 V |
| Function attribute 1: | hydraulic |
| Height in mm: | 155 |
| Lift height max mm: | 463 |
| Lift height min mm: | 89 |
| Lithium battery included: | Yes |
| Lithium-Info: | Lithium in product (built-in or enclosed) |
| Load capacity in kg: | 2000 |
| Material1: | aluminium |
| No returns allowed: | Yes |
| Number of batteries required: | 1 |
| Operating Mode: | Rechargeable Battery Pack |
| Packaging contents: | 1 |
| Power plug: | Euro plug (01) |
| Stroke way mm: | 374 |
| Total length mm: | 732 |
| Voltage: | 18 V |
| Voltage battery: | 18 |
| Voltage charger: | 230V AC |
| Voltage plug: | 230 |
| Weight [g]: | 27600 |
| Weight battery [kg]: | 0.68 |
| Width in mm: | 305 |
| battery technologie: | Lithium-ion |
| max. Capacity: | 2 |
| max. height mm: | 463 |
| min. height mm: | 89 |
Viewed