Article successfully added.
Pneumatic chisel with 1/4" connector
Pneumatic chisel with 1/4" connector
- Article No.: 515.3806
- EAN: 4042146384503
-
Info: Article cannot be ordered
Description
- with non slip soft grip handle
- air exhaust through the handle
- ergonomic designed handle
- for desorption of valve guides from the cylinder head with pneumatic
- ideal for industry
- with stepless impact regulation
- vibration dampened
- cold insulated handle
- includes 1/4" coupling connector
- ultra light housing from two component plastic
Properties
| Air consumption in l/min: | 270 |
| Connection thread: | 1/4"PT |
| Drive in mm: | 10 mm |
| Handle: | cold isolated handle |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 2.63 |
| No Load current rpm: | 3200 |
| Noise performance level (dbA): | 99.2 |
| Noise pressure level (dbA): | 110.9 |
| Norm: | DIN EN ISO 28927-10 |
| Number of blows: | 3000 blows/min |
| Operating pressure in bar: | max. 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 10 |
| Packaging length, mm: | 84 |
| Packaging width, mm: | 68 |
| Total length L in mm: | 195 |
| Vibration acceleration: | < 21,52 |
| Weight [g]: | 1550 |
| Width B: | 180 |
| chisel holder: | 10 |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed