Article successfully added.
Electronic belt tension tester
Electronic belt tension tester
- Article No.: 150.3165
- EAN: 4042146378823
- Promotional price: €820.00 *
Description
- for testing the tension of toothed belts and V-ribbed belts
- measurement using the latest method = frequency measurement in Hertz
- with data log, setting values and correct position of the measuring sensor on the belt drive
- one man operation, easy to use
- LED display and acoustic measuring signal
- automatic shutdown after 120 seconds
- in durable plastic storage case
Application range / for: Maintenance of vehicles, replacement of belts, suitable for passenger cars up to commercial vehicles
Properties
| Battery composition: | Alkali-Mangan (Alkaline) |
| Battery included: | Yes |
| Battery rechargeable: | No |
| Battery type: | 9V |
| Cable length in m: | 1.2 |
| Lithium battery included: | No |
| Material1: | special tool steel |
| No returns allowed: | Yes |
| Number of batteries required: | 1 |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 65 |
| Packaging length, mm: | 325 |
| Packaging width, mm: | 274 |
| Parts in the set: | 8 |
| Readout: | LED display |
| Video link application: | Video |
| Voltage battery: | 9 |
| Weight [g]: | 1130 |
| Weight battery [kg]: | 0.047 |
| Weight class battery: | class 03 (31 - 50g) |
| Working range: | 30-520 Hz |
Viewed