Article successfully added.
Digital multimeter incl. test probes with integrated impact protection
Digital multimeter incl. test probes with integrated impact protection
- Article No.: 117.0215
- EAN: 4042146958513
- Promotional price: €119.50 *
Description
- specially developed high-quality multimeter with integrated impact protection for hybrid vehicles
- extra-safe CATIII (1000 V), CATIV (600 V)
- with enhanced function for rpm measurement
- LCD display with digital readout
- central dial switch
- with automatic area selection
- large LCD display with high-contrast backlit display
- With integrated ceramic fuse 1000 V (600 mA) – 32 x 6 mm for circuit protection
- With integrated ceramic fuse 1000 V (20 A) – 38 x 10 mm for circuit protection
- including test lead set with test probes, alligator clip and temperature probe
- on / off switch
- fold-out stand
- sturdy plastic housing
- in a practical storage case
Functions:
- DC and AC voltage measurement
- DC and AC current measurement
- Resistance measurement
- Dwell
- Diode test (with acoustic signal)
- RPM measurement
- Temperature-automatic shutdown
- Frequency measurement
Properties
| AC voltage: | 6 V -750 |
| Battery composition: | Zinc Carbon |
| Battery included: | Yes |
| Battery rechargeable: | No |
| Battery type: | 9V |
| Closing angle: | 4, 5, 6, 8 cylinders |
| DC voltage: | 600 mV - 1000 |
| Depth in mm: | 61 |
| Frequency measuring: | 9.999 Hz - 9.999 MHz |
| Fuse protection S1 (fine flow): | 1000 V (600 mA) - 32 x 6 mm |
| Fuse protection S2 (power-test socket ): | 1000 V (20 A) - 38 x 10 mm |
| Lithium battery included: | No |
| No returns allowed: | Yes |
| Number of batteries required: | 1 |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 90 |
| Packaging length, mm: | 205 |
| Packaging width, mm: | 225 |
| Power requirement: | 9V block battery |
| Readout: | digital |
| Resistance measurement: | 600 Ohm - 60 MOhm |
| Storage temperature: | -10° to +50° C (14° to 122° F) |
| Temperature accuracy: | 23° C ± 5° C |
| Temperature measurement: | -20° to +1000° C (-4° to 1832° F) |
| Total length mm: | 192 |
| Video link content: | Video |
| Voltage battery: | 9 |
| Weight [g]: | 430 |
| Weight battery [kg]: | 0.047 |
| Weight class battery: | class 03 (31 - 50g) |
| Width in mm: | 92 |
| Working temperature: | 0° to +40° C (32° to 104° F) |
| co-current flow: | 60 mA - 20 A |
| co-current flow: | 60 mA - 20 A |
Viewed