Article successfully added.
Automatic welder's protective helmet, Racing design
Automatic welder's protective helmet, Racing design
- Article No.: 310.0180
- EAN: 4042146378908
-
Info: Article cannot be ordered
Description
- turns fully automatically from bright after dark as soon as the light arch is ignited
- due to high quality solar cells battery replacement is no longer require
- equiped with a sensitivityand delaying switch for switching between dark and light to prevent welders blindness when welding at high amp capacity
- quick switching is possible when changing from seam to spot welding
- selection switch for reaction time
- robust multi positional head band
- complete neck protection
- face protection to EN 175 / eye protection to EN379 1/2/1
Properties
| Battery composition: | Alkali-Mangan (Alkaline) |
| Battery included: | Yes |
| Battery rechargeable: | No |
| Battery type: | LR44 |
| Cassette size: | 110 x 90 x 9 mm (4.3/8" x 3.1/2" x 0,35") |
| Colour selection 1: | varible adjustment from DIN 9-13 |
| Colour selection 2: | standard light adjustment DIN 3 (4) |
| Lithium battery included: | No |
| No returns allowed: | Yes |
| Number of batteries required: | 1 |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 234 |
| Packaging length, mm: | 239 |
| Packaging width, mm: | 329 |
| Power requirement: | litium battery + solar cells |
| Storage temperature: | -20° up tp +70°C |
| Switching timed 1: | 1/25,000 s |
| Switching timed 3: | 0.6 s delay |
| Total length L in mm: | 330 |
| UV/IR protection: | according to EN169 / to DIN 16 |
| Voltage battery: | 1,5 |
| Weight [g]: | 830 |
| Weight battery [kg]: | 0.007 |
| Weight class battery: | Button cell |
| Width B: | 200 |
| Window: | 98 x 40 mm (3.7/8" x 1.5/8") |
| Working temperature: | -5° to +55°C |
| height H: | 200 |
Viewed