Article successfully added.
1/4" pneumatic polisher
1/4" pneumatic polisher
- Article No.: 515.5455
- EAN: 4042146756386
- Promotional price: €216.50 *
Description
- angled design
- air exhaust through the handle
- for one handed operation with ergonomic design
- ideal for polishing work
- stepless speed regulation
- vibration dampened
- very compact construction
- receiver: external thread
- including 1 velcro holder Ø 75 mm
- cold insulated handle
- includes 1/4" coupling connector
- ultra light robust housing special plastic
Properties
| Air consumption in l/min: | 350 |
| Capacity Watt: | 370 Watt |
| Connection thread: | 1/4"NPT |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 0.58 |
| No Load current rpm: | 3000 |
| Noise performance level (dbA): | 103.2 |
| Noise pressure level (dbA): | 92.2 |
| Operating Mode: | pneumatic |
| Operating pressure in bar: | max. 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Polishing sponge diameter: | 85 mm |
| Polishing sponge diameter: | 75 mm |
| Total length L in mm: | 210.0 |
| Vibration acceleration: | < 0,9 |
| Weight [g]: | 1140 |
| Width B: | 9.0 |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed