Article successfully added.
SlimPOWER Mini pneumatic rod angle grinder, short
SlimPOWER Mini pneumatic rod angle grinder, short
- Article No.: 515.5550
- EAN: 4042146756270
- Promotional price: €184.00 *
Description
- long service life
- vibration dampened
- includes 1/4" coupling connector
- stepless speed regulation
- air exhaust through the handle
- very compact construction
- robust housing
- adjustable sparkguard
- for working in inaccessible places
- ideal for loosening worn down and/or rusted connections
- for cutting wheels up to Ø 50.4 x 1.1 x 9.5 mm
- for grinding wheels up to Ø 59.0 x 4.0 x 9.56mm
Properties
| Air consumption in l/min: | 283 |
| Capacity Watt: | 220 Watt |
| Connection thread: | 1/4"NPT |
| Disc diameter [mm]: | 59 |
| Function attribute 1: | safety locking device |
| Handle: | cold isolated handle |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 1.23 |
| No Load current rpm: | 19000 |
| Noise performance level (dbA): | 95.4 |
| Noise pressure level (dbA): | 84.4 |
| Norm: | DIN EN ISO 28927-2 |
| Operating Mode: | pneumatic |
| Operating pressure in bar: | max. 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 80 |
| Packaging length, mm: | 166 |
| Packaging width, mm: | 86 |
| Tool holder: | 9,6 mm |
| Total length L in mm: | 125 |
| Vibration acceleration: | < 3,7 |
| Weight [g]: | 400 |
| Width B: | 60.0 |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed