Article successfully added.
Pneumatic sheet metal shear, 2,6m/min, 85L/min
Pneumatic sheet metal shear, 2,6m/min, 85L/min
- Article No.: 515.3055
- EAN: 4042146156308
-
Info: Article cannot be ordered
Description
- air exhaust through the handle
- for one handed operation with ergonomic design
- ideal for the cutting of car body sheet metal and aluminium sheet
- eccentric cutting drive
- for curved cutting up to 100 mm radius
- stepless speed regulation
- number of revolutions adjustable through regulating screw
- vibration dampened
- cold insulated handle
- includes 1/4" coupling connector
- ultra light robust housing special plastic
Properties
| Air consumption in l/min: | 85 |
| Connection thread: | 1/4"PT |
| Cutting output: | steel 1,2 mm |
| Cutting output1: | Aluminium 1,6 mm |
| Form: | straight |
| Function attribute 1: | safety locking device |
| Handle: | cold isolated handle |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 0.1 |
| Noise performance level (dbA): | 95 |
| Noise pressure level (dbA): | 82 |
| Norm: | DIN EN ISO 28927-7 |
| Operating pressure in bar: | max. 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 55 |
| Packaging length, mm: | 240 |
| Packaging width, mm: | 55 |
| Replacement blade: | 515.3055-40 |
| Total length L in mm: | 250 |
| Vibration acceleration: | < 1,60 |
| Weight [g]: | 1250 |
| Width B: | 59 |
| cutting speed: | 2,6 m/min |
| cutting width: | 5,0 |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed