Article successfully added.
Hot stapler set for plastic repair (cordless), 302 pcs
Hot stapler set for plastic repair (cordless), 302 pcs
- Article No.: 150.1035
- EAN: 4042146624432
- Promotional price: €353.50 *
Description
- suitable for the repair of cracks or similar damage to plastic parts (from 1 mm thick)
- also for plastics with a glass fibre content of max. 40%
- battery operated, mains independent working
- can also be used directly connected to the power supply
- heating rod holder for different repair clamps with Ø 0.6 and 0.8 mm
- heats the clamps with approx. 100-200°C
- folding and with stand foot
- one battery charge lasts for approx. 150 repair clamps
- with 100 different clips per type
- repair clamps are pressed into the break and give the plastic body its permanent stability back
- includes operating, battery status and charge display
- do not use on pure fibre-glass reinforced plastic or carbon
Application range / for: Bumpers, panels, covers etc.
Properties
| Application for: | Stoßstangen, Abdeckungen, Verkleidungen, etc. |
| Battery composition: | Lithium (rechargeable) |
| Battery included: | Yes |
| Battery rechargeable: | Yes |
| Battery type: | 18650 |
| Charging time: | 3-4 hours |
| Frequency: | 50 |
| Heating temperature: | 100 - 200 °C |
| Input current: | DC 5 V 2 A |
| Lithium battery included: | Yes |
| Lithium-Info: | Lithium in product (built-in or enclosed) |
| No returns allowed: | Yes |
| Number of batteries required: | 1 |
| Operating Mode: | Rechargeable Battery Pack |
| Output current: | DC 3.7 V max. 8A |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 104 |
| Packaging length, mm: | 327 |
| Packaging width, mm: | 237 |
| Parts in the set: | 302 |
| Power plug: | Unit-Europlug (05) |
| UN number: | UN 38.3 |
| Voltage battery: | 3,7 |
| Voltage charger: | 100-240V / 50/60Hz |
| Voltage plug: | 230 |
| Weight [g]: | 1300 |
| Weight battery [kg]: | 0.045 |
| Weight class battery: | class 03 (31 - 50g) |
| battery technologie: | Lithium-ion |
Viewed