Article successfully added.
Pneumatic cleaning gun set with suction hose, 3 pcs
Pneumatic cleaning gun set with suction hose, 3 pcs
- Article No.: 515.1935
- EAN: 4042146842263
- Promotional price: €229.00 *
Description
- ideal for professional cleaning of cushions, door pillars, ventilation channels, carpets, foot mats, fabric seats etc.
- pneumatic operated with simple handling
- unique, cyclonic, ball bearing mounted rotation cleaning technology
- efficient and energy-saving using targeted air turbulence
- for all possible surfaces, cleaned damp or dry
- also suitable for hard-to-reach places, e.g. between seats and seams
- cleaned surfaces also dry extremely quickly thanks for the fine misted cleaning solution
- increases the suction power and subsequent vacuuming is no longer necessary
- does not kick up dust and dirt
- no respirator mask is required
- simple and flexible handling
- with pressure regulator
- includes 360° rotating and 30° angled ball joint and plug nipple
Properties
| Air consumption in l/min: | 120 |
| Capacity of the unit: | 1.000 ml |
| Connection thread: | 1/4"PT |
| Hose length in m: | 1,8 |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 0.64 |
| No Load current rpm: | 6000 |
| Noise performance level (dbA): | 109 |
| Noise pressure level (dbA): | 98 |
| Operating pressure in bar: | max. 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 165 |
| Packaging length, mm: | 365 |
| Packaging width, mm: | 231 |
| Parts in the set: | 3 |
| Vibration acceleration: | < 3,9 |
| Weight [g]: | 1150 |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed