Article successfully added.
Pneumatic hole and joggler pliers, 250mm
Pneumatic hole and joggler pliers, 250mm
- Article No.: 515.1295
- EAN: 4042146632703
-
Info: Article cannot be ordered
Description
- self opening
- for the flanging and punching sheet metal and body parts
- flanging and punching up to a maximum material thickness of 1.5 mm
- hole diameter 5 mm
- lower power usage
- rubber handle
- special tool steel
Properties
| Air consumption in l/min: | 113 |
| Connection thread: | 1/4" |
| Diameter in mm: | 55,0 |
| Function attribute 1: | self opening |
| Handle: | rubber coated |
| Hole diameter: | max. 5 mm |
| Material1: | special tool steel |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 0.16 |
| Norm: | DIN EN ISO 28927-7 |
| Operating pressure in bar: | 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 76 |
| Packaging length, mm: | 300 |
| Packaging width, mm: | 128 |
| Rebate depth: | 12 |
| Rebate width: | 22 |
| Total length mm: | 250 |
| Vibration acceleration: | < 3,97 |
| Weight [g]: | 1300 |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed