Article successfully added.
Pneumatic drill, straight, 2600 rpm
Pneumatic drill, straight, 2600 rpm
- Article No.: 515.3025
- EAN: 4042146156315
-
Info: Article cannot be ordered
Description
- straight design
- air exhaust through the handle
- for one handed operation with ergonomic design
- not reversible
- with quick release chuck capacity 0 - 10 mm
- for hard to reach places
- ideally suited for car bodywork and industial working
- stepless speed regulation
- number of revolutions adjustable through regulating screw
- vibration dampened through double bearing guides
- cold insulated handle
- includes 1/4" coupling connector
- ultra light robust housing special plastic
Properties
| Air consumption in l/min: | 85 |
| Capacity Watt: | 330 Watt |
| Connection thread: | 1/4"NPT |
| Drive in imperial: | 3/8 |
| Drive in mm: | 10 mm |
| Form: | straight |
| Handle: | cold isolated handle |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 0.1 |
| No Load current rpm: | 2600 |
| Noise performance level (dbA): | 95 |
| Noise pressure level (dbA): | 82 |
| Norm: | DIN EN ISO 28927-5 |
| Operating pressure in bar: | max. 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 50 |
| Packaging length, mm: | 250 |
| Packaging width, mm: | 180 |
| Total length L in mm: | 215 |
| Vibration acceleration: | < 0,80 |
| Weight [g]: | 750 |
| Width B: | 44 |
| chuck capacity mm: | 1 - 10 mm |
| chuck thread reception: | 3/8" x 24 UNF |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed