Article successfully added.
Fastdrill pneumatic spot weld drill set, 3 pcs
Fastdrill pneumatic spot weld drill set, 3 pcs
- Article No.: 515.1310
- EAN: 4042146390320
- Promotional price: €681.00 *
Description
- special drive for high torque
- with non slip soft grip handle
- air exhaust through the handle
- suitable for continuous duty
- ideally suited for internal and external spot welds
- for carbide spot weld drills
- detailed guide
- revolving and removable frame to the fixation on the object
- feed achievement through pneumatic cylinder
- stepless speed regulation
- cold insulated handle
- includes 1/4" coupling connector
- robust machined housing
Properties
| Air consumption in l/min: | 340 |
| Capacity Watt: | 280 Watt |
| Connection thread: | 1/4"PT |
| Drive in mm: | 8 mm |
| Form: | pistol shape |
| Function attribute 1: | infinitely variable |
| Handle: | cold isolated handle |
| Material1: | robust machined housing |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 0.28 |
| No Load current rpm: | 1000 |
| Noise performance level (dbA): | 95.4 |
| Noise pressure level (dbA): | 82.4 |
| Norm: | DIN EN ISO 28927-5 |
| Operating pressure in bar: | 6 bar |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 75 |
| Packaging length, mm: | 354 |
| Packaging width, mm: | 204 |
| Parts in the set: | 3 |
| Total length L in mm: | 315.0 |
| Vibration acceleration: | < 0,72 |
| Weight [g]: | 2400 |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed