Article successfully added.
1/2" pneumatic spot weld drill
1/2" pneumatic spot weld drill
- Article No.: 515.1206
- EAN: 4042146257807
-
Info: Article cannot be ordered
Description
- air exhaust through the handle
- easy operation
- suitable for continuous duty
- ideally suited for internal and external spot welds
- for spot weld drills
- 8 mm mounting with fixing screw
- detailed guide
- with adjustable milling machine depth ring in steps of 0.05 mm
- with revolving and removable frame to fixate on the object
- with large frame for deep-lying points
- feed achievement through pneumatic cylinder
- stepless speed regulation
- includes 1/4" coupling connector
- robust machined housing
Properties
| Air consumption in l/min: | 280 |
| Capacity Watt: | 500 Watt |
| Connection thread: | 1/4" IG |
| Drive: | 8 mm |
| Form: | pistol shape |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 0.25 |
| No Load current rpm: | 1600 |
| Noise performance level (dbA): | 90 |
| Noise pressure level (dbA): | 81 |
| Norm: | DIN EN ISO 28927-5 |
| Operating pressure in bar: | max. 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 65 |
| Packaging length, mm: | 345 |
| Packaging width, mm: | 146 |
| Total length L in mm: | 235.0 |
| Vibration acceleration: | < 4,20 |
| Weight [g]: | 2200 |
| Width B: | 200.0 |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed