Article successfully added.
Pneumatic angle drill 10 mm
Pneumatic angle drill 10 mm
- Article No.: 515.5465
- EAN: 4042146756195
- Promotional price: €144.50 *
Description
- angled design
- with planetary gearing
- air exhaust through the handle
- for one handed operation with ergonomic design
- not reversible
- with gear rim drill chuck width 0 - 10 mm
- for hard to reach places
- ideally suited for car body work
- stepless speed regulation
- number of revolutions adjustable through regulating screw
- vibration dampened through double bearing guides
- cold insulated handle
- includes 1/4" coupling connector
- ultra light robust housing special plastic
Properties
| Air consumption in l/min: | 350 |
| Capacity Watt: | 370 Watt |
| Connection thread: | 1/4"NPT |
| Form: | angled |
| Function attribute 1: | one handed operation |
| Handle: | cold isolated handle |
| Material1: | special plastic |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 0.84 |
| No Load current rpm: | 1900 |
| Noise performance level (dbA): | 101.9 |
| Noise pressure level (dbA): | 90.9 |
| Norm: | DIN EN ISO 28927-5 |
| Operating Mode: | pneumatic |
| Operating pressure in bar: | max. 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 55 |
| Packaging length, mm: | 261 |
| Packaging width, mm: | 94 |
| Speed: | 1300 - 1900 |
| Total length L in mm: | 205.0 |
| Vibration acceleration: | < 3,5 |
| Weight [g]: | 1070 |
| Width B: | 115.0 |
| chuck capacity mm: | 1 - 10 |
| chuck thread reception: | 3/8" x 24 UNF |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed