Article successfully added.
3/8" SlimPOWER mini-pneumatic angle drill
3/8" SlimPOWER mini-pneumatic angle drill
- Article No.: 515.5525
- EAN: 4042146756218
- Promotional price: €144.50 *
Description
- angled design
- air exhaust through the handle
- for one handed operation with ergonomic design
- not reversible
- with gear rim drill chuck – span width 1 – 6.5mm
- for hard to reach places
- ideally suited for car body work
- stepless speed regulation
- vibration dampened through double bearing guides
- includes 1/4" coupling connector
- very compact construction
- robust housing
Properties
| Air consumption in l/min: | 240 |
| Capacity Watt: | 186 Watt |
| Connection thread: | 1/4"NPT |
| Form: | angled |
| Function attribute 1: | one handed operation |
| Handle: | cold isolated handle |
| Material1: | special plastic |
| Measuring uncertainty vibration acceleration: | 1.15 |
| No Load current rpm: | 5000 |
| Noise performance level (dbA): | 99.3 |
| Noise pressure level (dbA): | 88.3 |
| Norm: | DIN EN ISO 28927-5 |
| Operating Mode: | pneumatic |
| Operating pressure in bar: | max. 6,3 bar (90 psi) |
| Packaging contents: | 1 |
| Packaging height, mm: | 48 |
| Packaging length, mm: | 171 |
| Packaging width, mm: | 111 |
| Total length L in mm: | 145.0 |
| Vibration acceleration: | < 6,6 |
| Weight [g]: | 700 |
| Width B: | 90.0 |
| chuck capacity mm: | 0,6 - 6 |
| chuck thread reception: | 3/8" x 24 UNF |
| min. Tube diameter: | 3/8" - 10 mm |
Viewed